7 Mart 2012 Çarşamba

Varlık Yayınları ve Hemingway

"Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları'ndan sonraki en ağır kültür hamlesi olduğu su götürmese de, Türk halkının okuma alışkanlığındaki tıkanıklığı başlatan kitaplardır. Zira formaları kesilmeden ciltlendiği için, yaprakların kesici bir aletle kesilmesi/açılması gerekiyordu okurken. Sahaflardan topladığım pek çok varlık yayınlarına ait kitapların yaprakları hala ilk günkü formunu koruduğundan, insanların bu yaprakları keserek içindekileri okumaktansa, kitabı bir sahafa sattıkları anlaşılmaktadır." buyurmuş sözlük yazarlarından slothics.

Varlık Yayınlarıyla ilgili bu merakım zaten evvel ezeli vardı. Panait Istrati koleksiyonumun da aralarında yer aldığı yeni baskı Varlık Yayınları kitapları, muazzam çevirileriyle her daim okumaya ve yazmaya olan şevki arttırıyor, şüphesiz. Üstelik bendeki kitaplar yeni baskı olduğundan, yapraklarıyla alakalı alıntıda yukarıdaki  belirtilen sorunlar da aşılmış görünüyordu. Yine de içten içe merak ediyordum 1960-1970 döneminin baskılarını. İşte tam da geçen hafta sonu tamamen boş, amaçsız bir gezintiye çıkmışken, Ortaköy sahilinde konuşlanmış sahaflarda, yukarıdaki cümlede de bahsi geçen yaprakları kesilmemiş birkaç Varlık kitabına rastladım.

Çehov'un 'Korkulu Gece Hikayeleri' adlı, şimdilerde cep boy denilebilecek ebatta bir baskısı dikkatimi çekti. İlgilendiğimi gören sahaf, beni Varlık'a boğarcasına, "Bak bunlar da var!" diyerek döktü önüme başka eski basım çevirileri de. Dayanamayıp Hemingway'in 'Silahlara Veda'sını ve 'Kadınsız Erkekler'ini de aldım. Ne de olsa Hemingway bas bas bağırıyordu Woody Allen imzalı 'Midnight in Paris'te...

"Bence gerçek aşk ölüm ile bir ateşkes yaratır. Tüm korkaklık sevgisizlikten, sevgisizlik de ondan. Gerçek ve cesur bir adam ölümün gözlerinin içine bakar... Gergedan avcıları veya Belmonte gibi, gerçek cesur adamlar. Çünkü aşkları, yeterli tutkuyla ölümü onların aklından söküp atar. Ta ki her adamın başına geleceği gibi, geri dönene kadar. Ve her adam tekrar sevmek zorundadır. Bunu bir düşün."

Şimdi Varlık Yayınları'nın Hemingway ve Çehov 1962-1971 baskılarına dönme vakti. Rahatlama, dolma, taşma ve tekrar rahatlama vakti...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme